Факултетска диплома није гаранција за добијање доброг посла. Послодавци ће тражити од кандидата да поседује одређене вештине, искуство у раду и изражен потенцијал за усавршавање и напредовање.
Шта се подразумева под радним искуством?
• Практични или истраживачки део вашег дипломског рада или стручна праксе током студија;
• Професионално усавршавање или стажирање;
• Истраживачки рад са ментором;
• Рад на пројектима;
• Хонорарни посао;
• Сезонски посао;
• Волонтирање
Зашто је радно искуство битно?
Послодавци га траже
Послодавци желе да запосле факултетски образоване младе људе. Они морају бити сналажљиви, комуникативни и добри у тимском раду. Очекује се да сте у стању да добро организујете своје радно време и да добро подносите могући притисак који посао носи са собом; да се вешто сналазите у свакој прилици и, наравно, да сте у стању да урадите више него што је на први поглед потребно. Морате имати развијене радне навике.
Развијају се нове вештине и стиче ново знање
Добићете прилику да употребите теоријско знање које сте стекли током студирања. Кроз практичан рад можете развити нове вештине и унапредити ваше знање.
Добро изгледа у вашој биографији
Ваша биографија ће изгледати убедљивије ако наведете више примера којима ћете доказати да владате одређеним вештинама.
Могућност бољег избора професије
Стицањем искуства у струци добићете јасну слику шта бисте желели да радите у будућности, а шта не.
Обезбедићете себи посао у струци на време
Послодавци често користе радно искуство као обавезну ставку приликом отварања конкурса. Ако сте били у прилици да хонорарно радите или волонтирате у некој фирми, шансе за добијање сталног запослења су вам много веће него шансе других кандидата.
И, на крају... зарада!
Већина послова које бисте могли да радите је плаћена, макар и хонорарно. Но, никако немојте потцењивати волонтерски рад. Бићете на добитку и тада, јер послодавци одлично познају вредност волонтерског рада и цене спремност да се ради без новчане надокнаде. Осим тога, послодавци ће препознати висок степен мотивације, одговорност и жељу за напретком.
Свако радно искуство је вредно
У случају да обезбедите стручну праксу, имаћете прилику да употпуните слику о својој будућој професији. Бићете у могућности да разговарате са људима из струке и остварите корисне контакте. Ако нисте нашли где ћете ићи на праксу, можете, на пример, радити преко лета у некој малој инжењерској фирми. Колико ће вам то бити од користи, зависи од посла који ћете тамо радити, али увак можете преузети иницијативу. Предложите фирми у којој радите да осмислите и реализујете тромесечни пројекат. То подразумева да учествујете на пројекту од почетка до краја и да сносите известан степен одговорности за успешан исход пројекта.
Научићете много
Највише о подели одговорности и пословању са људима. Рад у кафићу, продавници или трафици највероватније нема додирних тачака са вашом будућом професијом. Али зато може да побољша ваше сналажење у раду на више фронтова у исто време. Бићете у прилици да свакодневно комуницирате са различитим људима, научићете како се води или обучава особље, како се послује са добављачима и слично.
Како до радног искуства?
Nikad nije kasno za sticanje radnog iskustva. Ipak, što ranije počnete to bolje. Važno je da budete proaktivni, da stalno istražujete dnevnu štampu, stručne i druge časopise, internet, kao i da preuzmete inicijativu i umrežite se.
Razmislite dobro o tome kakvo vam je iskustvo potrebno i šta želite postići njime, kao i kako vam se posao uklapa sa redovnim studiranjem i vašim interesovanjima.
• Na ovom sajtu možete da se prijavite na mejling listu putem koje ćete biti blagovremeno obavešteni o otvorenim radnim mestima i prilikama za praksu i volontiranje tokom studija - posetite stranicu sa oglasima;
• Svakodnevno se pojavljuju novi poslovi na www.poslovi.infostud.com gde se studentima nudi veliki broj korisnih informacija i linkova za posao;
• Utorkom izlazi časopis Nacionalne službe za zapošljavanje „Poslovi”;
^врх