- Различити типови разговoра за посаo
- Важни савети за интервју
- Припрема за интервју
- Питања на разговору за посао
- Златна правила за интервју
- Неколико питања која бисте ви могли да поставите
Интервју је један од метода селекције у настојањима компаније да пронађе идеалног кандидата за упражњену позицију. Позив на интервју значи да сте се успешно представили послодавцу путем докумената које сте већ послали (радна биографија и мотивационо писмо). Време вам је да се припремите за следећи корак. Анализа радног места, коју сте извршили пре самог пријављивања за посао, требало би да вас усмери у припреми за интервју али и да покаже да се ваша очекивања подударају са очекивањима послодавца. Послодавац жели да ангажује најбољег кандидата, а ви желите да их убедите да сте управо ви тај кандидат. Да бисте у томе успели, неопходно је да се добро припремите и преузмете активну улогу у читавом процесу.
Различити типови разговора за посао
Panel intervjui
Intervju će voditi nekoliko ljudi koji su na neki način u bliskoj vezi sa radnim mestom za koje konkurišete. Razgovoru će verovatno prisustvovati i neko iz odeljenja za ljudske resurse i vodiće računa o tome da se poštuje predviđena procedura. Kada vas intervjuiše više ljudi, vodite računa o tome da održavate kontakt očima sa svim ispitivačima, ali svoje odgovore upućujte pre svega onome ko vam je to pitanje postavio.
Tradicionalni intervjui
Tradicionalni intervju je struktuirani intervju koji služi da poslodavcu, intervjueru, dobio odgovore na pitanja o tome da li kandidat ima odgovarajuća znanja, veštine i iskustvo potrebno za efiksno obavljanje zadataka na određenoj poziciji. Osim toga, intervjuer proverava da li će se, i kako kandidat uklopiti u tim saradnika i uopšte, u organizacionu kulturu, koliko je motivisan za taj posao, šta ga je motivisalo i posebno, koliko vlada informacijama o poslodavcu, njegovim vrednostima, prozvodima ili uslugama.
Situacioni bihejvioralni intervjui
Situacioni intervju je forma struktuiranog intervjua koji se često koristi u procesu selekcije. Cilj ovog intervjua je da poslodavac stekne sliku o tome kako ste reagovali u pojedinim profesionalnim situacijama. Na osnovu toga intervjuer zaključuje i predviđa kako ćete se ponašati, reagovati u budućim situacijama u kojima možete da se nađete. Logika odgovora na takva pitanja sledi S.T.A.R. metod. U bihejvioralnim intervjuima koriste se i hipotetička pitanja: “Šta biste uradili u situaciji…”
Tehnički intervjui
Ovaj tip intervjua se javlja uglavnom na konkursima za poslove iz oblasti tehnike i inženjeringa. Ispitivači će vam uglavnom postavljati pitanja sa ciljem da se uvere u stepen vašeg znanja iz date oblasti.
Kombinovani intervjui
Ovi intervjui se sastoje od pitanja koja se postavljaju i u situacionim, tradicionalnim kao i tehničkim intervjuima. U praksi se najčešće vode upravo ovakvi intervjui.
Telefonski intervjui
Poslodavci sve više koriste ovaj vid intervjua kao metod prvog selektivnog kruga. Ključ uspeha leži u tome da se na neki način nadomesti nedostatak neverbalne komunikacije. Prijatan osmeh će vam, pomoći da date pravi ton vašem glasu, ali ipak vodite računa da ne zvučite previše neformalno.
Ako uspešno prođete prvi intervju, verovatno ćete biti pozvani na drugu fazu, koja se obično naziva Centar za procenu.
Druga faza se sastoji iz mešavine individualnih i grupnih zadataka. Ona uključuje i mogućnost za druženje i upoznavanje. Ako je u pitanju ovo drugo, i dalje je u igri procenjivanje od strane poslodavca, pa vodite računa o vašem ponašanju za šankom!
Individualni zadaci se mogu sastojati od vežbi u kojima će vaš zadatak biti da razvrstate po prioritetu razne poruke i korespodenciju, da sastavljate odgovore na pisma i da planirate dalje akcije. U drugoj fazi se veoma često kao metod procene kandidata koriste prezentacije. Ponekad ćete unapred znati temu za svoju prezentaciju, a ponekad ćete imati samo jedan dan da je spremite. Psihometrijski testovi su metod koji se sastoji ili od testa ličnosti ili od testa sposobnosti. Kada je prva vrsta testa u pitanju, nema tačnih i pogrešnih odgovora. Drugi test pokazuje vaše sposobnosti i veštine koje su bitne za posao.
Grupne vežbe simuliraju ulogu koju biste imali na poziciji za koju ste se prijavili. Akcenat može biti na timskom radu, rešavanju problema ili na metodama ubeđivanja. Često je rezultat manje bitan od toga kako je grupa došla do tog rezultata.
Kada se sve završi, napravite pregled svega što se dešavalo. Napišite spisak pitanja koja su vam bila postavljena i kako ste na njih odgovorili. Zabeležite kako ste se snašli u određenim situacijama. Razmislite o tome šta ste zapazili kod drugih kandidata, da li ste nešto od njih mogli da naučite. Ako niste prošli u sledeći krug selekcije, kontaktirajte kompaniju kako biste dobili povratnu informaciju. Iskoristite informacije koje dobijete da biste se sledeći put bolje pripremili.
Припрема за интервју
Поново прегледајте све што сте написали у својој пријави за посао. Погледајте шта сте написали у апликационом формулару и пропратном писму; поново прочитајте брошуру и опис посла; посетите поново интернет страницу организације. На основу тога, размислите о могућим питањима која би вам могла бити постављена.
Неки испитивачи ће вам можда поставити проблем који би ви требало да решите, на пример:
„Тржиште за тракторе почиње да опада! Шта бисте ви урадили?“
Или:
„Имамо једног радника који често омета рад. Који бисте приступ одабрали у решавању ове ситуације?“
Или:
„Имамо проблема са квалитетом дистрибуције наших штампаних издања, можете ли нам предложити стратегију за побољшање?“
Највероватније нећете имати спремно решење, али зато се потрудите да понудите логичан и рационални приступ проблему.
Интервју заправо представља ситуацију у којој вам је пружена прилика да на најбољи начин "продате" себе, те никако не бисте смели да пропустите шансу да то урадите на најбољи могући начин, односно, да представите себе у најповољнијем светлу. Можда постоје неки подаци са којима сте упознати, а тичу се рада компаније или организације код које аплицирате. Слободно им то ставите до знања. На пример, извештаји из штампе о значајном проширењу њиховог пословања у иностранству.
Када се интервју приближи крају, пружиће вам се прилика да и ви поставите нека питања. Требало би да се унапред припремите и за ову ситуацију. Вероватно ћете током процеса апликације и припреме за интервју схватити да вам недостају неки подаци или да вам нису у потпуности јасне неке информације. Нисте сасвим упознати са самом организацијом или послом који би требало да обављате? Можда нисте потпуно разумели распоред обуке? Није вам сасвим јасно колико је премештаја планирано у току првих пар година? Немате представу о томе колика ће бити ваша плата? Ове нејасноће би требало да формирају основу за питања које бисте могли да поставите на интервјуу. Постављањем интелигентних и битних питања о релевантним темама можете зарадити пуно поена.
Интелигентно слушање је исто толико битно. Ако сте током интервјуа назрели неку нову и занимљиву информацију, покажите на крају интервјуа да вас је то посебно заинтересовало, на пример:
„Споменули сте нешто о могућности проширења тржишта на... Можете ли ми рећи нешто више о томе?”
Веома паметан потез.
Тиме показујете да сте веома пажљиво слушали, али у исто време „дижете” его испитивача – ви сматрате да су његови/њени коментари занимљиви!!!
Коначно, немојте превидети да и овај део интервјуа утиче на послодавца при формирању утисака о вама. Много је боље да преузмете иницијативу и да послодавцу кроз постављање питања пружите неке позитивне увиде у вашу личност, него да одете мрмљајући: „Није ми пружио прилику да кажем нешто о свом раду у Студентској унији...”.
Питања на разговору за посао
Током интервјуа могу вам бити постављена различита питања и зато је веома битно да се добро припремите. Уколико читајући конкурс обратите пажњу на кључне критеријуме за пријаву за позицију, видећете да сва питања која су вам постављена имају за циљ да провере да ли сте заиста права особа за тај посао.
Без обзира на то што сте већину доказа о сопственим компетенцијама пружили већ у својој пријави, послодавац ће желети да чује вас лично. Наводећи примере из сопственог радног искуства, покушајте да уверите послодавца у квалитете које поседујете.
Имајте на уму да је потребно и важно да искористите сваку прилику да покажете послодавцима да поседујете способности, знања и вештине неопходне за обављање посла за који сте се пријавили. Битно је и да поткрепите тврдње ваљаним примерима онога што сте до сад постигли. Многе компаније не траже од дипломаца само да добро обављају неки посао, већ и да су посвећени извршавању тог посла. Као и то да се добро уклапају у имиџ дате компаније.
Нудимо вам неколико примера:
▪ Због чега сте се пријавили за овај посао?
Ово је одлична прилика да „продате” себе. Немојте је пропустити тиме што ћете једноставно изрецитовати своју радну биографију. Опишите способности које поседујете, а које су битне за улогу коју бисте имали у том предузећу. Изразите дубоко интересовање за посао за који се пријављујете. Можда се већ дуже време интересујете за дату област или поседујете значајно радно искуство које је додатно утицало на вас да се определите баш за тај посао? Или сте можда разговарали са људима који већ обављају тај посао? Ваш одговор би требало да буде ентузијастичан и убедљив. Такође, ваш одговор би морао да увери послодавца да сте се бавили истраживањем те области пословања. Немојте да оставите ни трунку сумње у то да сте баш ви права особа за тај посао.
▪ Које су ваше мане / лоше особине?
Ово питање обично ужасава све оне који одлазе на разговор за посао. Најбољи начин да се изборите са њим јесте да изаберете једну особину за коју знате да је била ваша слаба тачка, али коју сте сопственим трудом превазишли. На пример, можете рећи: „Била сам веома нервозна у ситуацијама када је требало да одржим презентацију, али похађала сам курс јавног наступа и разговарала о томе са колегама како бих побољшала свој наступ. Још увек имам трему, али сада се то више не примећује.”
▪ Како ћете се уклопити у наш тим?
Да бисте одговорили на ово питање, биће потребно да илуструјете ситуацију када сте почели да радите у новом тиму или новој групи. Није битно колико сте дуго били у том тиму. Опишите кораке које сте предузели да бисте се уклопили у окружење. Покажите како тим није био ни најмање поремећен вашим доласком и опишите позитиван утицај који сте имали на његове чланове.
▪ Да ли добро радите под притиском?
Ово је затворено питање на које бисте могли једноставно да одговорите са „Да!”. Ипак, искористите прилику да пружите пример који доказује да успешно радите и под притиском.
▪ Како видите себе за пет година?
Покушајте да не делујете превише амбициозно тиме што ћете рећи: „Као део руководства или у управном одбору ове организације”. Послодавац ће ценити вашу амбициозност, али ипак, будите скромнији. Можете једноставно изразити жељу да напредујете и усавршавате се у области пословања којом се компанија бави.
▪ Изгледа да нисте били баш успешни на првој години факултета.
Када вас суоче са неким слабим елементом у вашој пријави, немојте нипошто избегавати ту тему или дати неки неодређени одговор. На пример: „Да, то је тачно. Знам да сам имала проблема да успоставим равнотежу између факултета и других активности. Касније сам научила како да боље организујем време и како да одредим приоритете. Моји скорашњи резултати довољно показују шта све могу да постигнем.”
Ако је у питању ваш други интервју, очекујте да ће се послодавац посебно задржати на вашим слабим тачкама.
Уобичајена питања која вам могу бити постављена:
- Зашто сте се одлучили баш за тај факултет / смер?
- Шта сте научили током студија, а што је битно за овај посао?
- Шта вам је током студија представљало највећи изазов?
- Можете ли ми рећи нешто више о вашем дипломском раду?
- Како држите корак са новим тенденцијама у вашој струци?
- Које стручне часописе читате и зашто?
- Због чега желите да будете...?
- Због чега желите да радите у нашој компанији?
- Шта знате о нашој организацији?
- Који су по вама главни изазови који очекују ову организацију у наредне две до три године?
- Шта планирате ако не добијете овај посао?
- Шта бисте издвојили као најважније искуство током вашег претходног рада?
- Који је ваш највећи успех до сад и зашто?
- Која је највећа криза са којом сте се суочили до сад и како сте се изборили са њом?
- Шта вас издваја, шта вас чини посебним у односу на друге?
- Шта бисте желели да постигнете у својој каријери?
- Како би вас описали ваши пријатељи?
- Које су ваше главне позитивне и негативне особине?
- Да ли сте размишљали о неким другим каријерама и зашто?
- Опишите нам једну ситуацију у којој сте заједно са својим тимом остварили планирани циљ?
- Опишите нам начин на који сте анализирали неки компликовани задатак или проблем да бисте дошли до најбољег решења? Који сте метод користили и зашто?
- Опишите ситуацију у којој сте морали да се суочите са неком променом или неочекиваном ситуацијом. Да ли сте успешно одговорили изазову? Како сте то урадили?
- Реците нам нешто о ситуацији у којој сте морали да покажете нови приступ решењу неког проблема.
- Дајте нам неки пример успешно обављеног задатка под притиском задатих рокова. Како сте реаговали?
- Које су три ситуације које су највише допринеле вашем личном развоју и зашто?
Неколико питања која бисте могли да поставите на разговору за посао
• Како бисте дефинисали процес обуке за дипломце?
• Да ли је могуће променити функције? Да ли ваша пословна политика охрабрује такве промене?
• Да ли шаљете ваше менаџере на посебне курсеве ради усавршавања?
• Колико често ћу бити премештан с једног посла на други?
• Разумео сам да ваша фирма има посебан систем награђивања.
• Колико често се врши ревизија учинка?
• Можете ли ми описати типичну шему развоја каријере младог дипломца почиње да ради у...?
• Да ли ћу имати прилику да користим страни језик?
• Да ли ћу радити у тиму и да ли ће у тиму бити и других младих дипломаца?
• Можете ли ми рећи нешто више о развоју каријере младих дипломаца које сте запослили?
• Који проценат ваших дипломаца се сада налази на управљачким позицијама? Да ли је тај проценат у порасту?
• Можете ли ми рећи тајну успеха ваше компаније?
• Да ли постоји могућност рада у иностранству?
• Да ли ваша фирма планира нови програм експанзије, или тренутно улазите у период консолидације?
Важни савети за интервју
Нема сумње да одлазак на разговор за посао представља веома стресну ситуацију. Да бисте избегли потенцијалне непријатности и грешке, обратите пажњу на следеће савете:
Урадите домаћи задатак
Покажите да сте посветили време истраживању и упознавању са радом одређене компаније или организације. Прочитајте на њиховој интернет презентацији све оно што је битно за позицију за коју конкуришете. Идите и корак даље, истражите странице намењене клијентима. Сазнајте да ли се у последње време говорило или писало у медијима о тој компанији и зашто. Можда и нећете имати прилику да испричате послодавцу све што знате о пословању компаније, али морате бити добро припремљени. Ако је у питању ваш други интервју, могуће је да ће послодавац обратити пажњу на слабе тачке које је уочио приликом првог интервјуа. Вероватно ће други интервју бити детаљнији и више ће разматрати појединости, него опште услове запослења. Немојте претпоставити да је послодавац запамтио све оно што сте му рекли током првог интервјуа, и не устручавајте се да важне информације поновите. Било да је ово ваш први или други интервјуу са послодавцем, најважније је да будете сигурни у себе и добро припремљени.
Изглед је битан
Обуците се сходно утиску који желите да оставите. Боље је да будете запамћени као једини кандидат који је дошао на интервју формално обучен, него као кандидат који је био најлежернији у својој појави. Изглед показује да сте интервју схватили озбиљно, чак иако је у тој фирми дозвољена лежерна одећа. Чврст стисак руке и контакт очима такође остављају веома повољан утисак на интервјуу. Седите усправно и покажите заинтересованост. Ако интервју укључује и обилазак пословних просторија, немојте заборавите да обратите пажњу на то како се понашате пред особом која вас води у обилазак. Она можда неће имати значајну улогу у коначној процени вас као кандидата, али је могуће да ће њен коментар имати известан утицај на доношење одлуке.
Не заборавите где сте кренули
Знамо да звучи очигледно, али испланирајте свој пут до компаније и будите сигурни да имате довољно времена да стигнете на интервју без журбе и узрујаности.
Покажите самопоуздање
Нормално је да будете нервозни пред сам разговор, али покажите да можете да се изборите са притиском. Послодавци често траже особу која ће се добро сналазити у стресним ситуацијама и која ће добро радити и под притиском. Они ће на разговору за посао имати прилику да процене да ли сте ви таква особа. Ипак, немојте одлазити у другу крајност и понашати се немарно. И немојте се претварати да јесте нешто што нисте, или знате оно што не знате.
Зашто то питање?
Сваки пут када вам се постави неко питање, размислите пре него што одговорите. Запитајте се: „Шта послодавац жели да сазна на основу мог одговора?”. Ако схватите зашто вам послодавац поставља одређено питање, боље ћете одговорити на њега. Погледајте типична питања која смо припремили за вас и припремите неке од могућих одговора.
„Продајте се“ што боље
Ваша пријава вас је довела до интервјуа. Сада би требало да покажете да сте исто толико добри у стварности (ако не и бољи), као што изгледате „на папиру”. Будите сигурни када причате о својим претходним искуствима и слободно помените оно што сте већ навели у својој биографији. Оно што послодавца занима јесу специфични, занимљиви примери о томе како сте сопственим залагањем допринели решавању неког проблема или остварењу задатог циља. Покажите им да сте научили нешто ново захваљујући том искуству и да сте унапредили своје вештине. Проучите детаљно своју пријаву, идентификујте шта је то што вас најбоље препоручује за жељену позицију и истакнете у својим одговорима.
Ћутање је злато
Ако вам је на разговору за посао потребан тренутак да размислите, слободно то и реците. Ако не разумете питање, замолите особу која води интервју да вам појасни. Уколико заборавите нешто веома битно, али се сетите пре него што одете, реците и то.
Двосмерни процес
Интервју је одлична прилика да сазнате што више о компанији и зато слободно постављајте питања. Тако ћете показати да сте се добро припремили заинтервју. Истовремено, доћи ће до изражаја и ваша заинтерсованост за компанију и њено пословање. Учините да интервју постане више разговор него испитивање. Пре интервјуа обавезно саставите списак питања на која бисте желели да добијете одговор. Не устручавајте се да постављате питања која су у вези са позицијом, али немојте постављати само питања о плати, бонусима и одморима, да не бисте оставили утисак да се интересујете за рад у компанији из погрешних разлога.
Повратна информација
Ако нисте успешно прошли на интервјуу, замолите послодавца да вам пружи повратну информацију о вашем наступу. Ово вам може помоћи да у будућности будете успешнији. Покушајте и сами да, одмах после интервјуа, објективно процените сопствени наступ. Покушајте да уочите грешке и потрудите се да их током следећег интервјуа не поновите.
Златна правила за интервју
• Будите увек позитивни. Чак иако вам ствари баш и нису ишле „на руку”, покушајте да на позитиван начин сагледате ситуацију. Сигурно сте нешто корисно научили из тог искуства. Изградите позитивни, оптимистични став.
• Немојте износити негативне критике на свој рачун.
• Док говорите, одржавајте контакт очима са испитивачем, то ће вам помоћи у комуникацији.
• Јасно ставите до знате да знате ко сте и шта желите.
• Будите спремни да препознате једноставна питања која захтевају кратке и јасне одговоре.
• Немојте се претварати да знате нешто што у ствари не знате; немојте покушавати да дате одговор на питање које нисте заиста разумели. Слободно замолите да вам се појасни питање.
• Говорите разговетно и не сувише брзо, немојте претерано да гестикулирате.
• Избегавајте извештаченост у понашању и говору.
• Користите с.т.а.р. метод.
Ukoliko i dalje imate nedoumice ili vam je potrebna pomoć, dođite u Univerzitetski centar za razvoj karijere i savetovanje studenata. Možete zakazati razgovor sa savetnikom za razvoj karijere ili konsultovati literaturu koja se nalazi u skriptarnici Centra za razvoj karijere!
^врх