Beograd, 18.4.2019. - Ciklus radionica pod nazivom „Biraj i degustiraj“ Centra za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu otvoren je u utorak, 16.aprila 2019. u zgradi Rektorata Univerziteta u Beogradu radionicom „Planiranje projekata“. Učesnici su imali prilike da steknu osnovna znanja o planiranju projekata, saznaju kako bi trebalo da teče proces planiranja i koji su glavni elementi plana. Uz instrukcije predavača, u grupama su „degustirali“ ovu veštinu kreirajući i prezentujući planove za organizaciju tri događaja (ispit, radionica i apsolventska ekskurzija). Ovu praktičnu vežbu učesnici su istakli kao najznačajniji deo radionice, a predavača su opisali kao iskrenog, skromnog i samopouzdanog. Radionicu je održao Darko Golubović, vlasnik firme Konsultuj.me, konsultant u oblasti unapređenja poslovnih procesa, primene lean metodologije i restrukturiranja sa 15 godina iskustva.
Nakon radionice “Planiranje projekata”, održana je radionica “Specifičnosti regrutacije kandidata u IT industriji” na Filološkom fakultetu. Učesnici su imali prilike da saznaju više o strategijama regrutacije, kao i o promenama koje su se desile u poslednjih nekoliko godina u ovoj industriji. Nakon toga, učesnici su po grupama konstruisali predloge strategija regrutacije za 2020. godinu, prezentovali su ih pred ostalima, a pobednička grupa je dobila simbolične poklone. Učesnicima se posebno dopala informisanost predavača, spremnost da odgovori na brojna pitanja iz prakse, kao i opisani praktični primeri različitih situacija iz iskustva. Radionicu je vodila Marija Bogićević, psiholog, menadžer ljudskih resursa u sTech-u.
U sredu, 17. aprila 2019. u zgradi Rektorata održane su dve radionice za studente “istraživačkog duha”. Na radionici “Merenje demokratije – kako da koristimo baze podataka o pravima i slobodama” predstavljen je Katalog baza podataka koji sadrži preko 120 baza i koristan je za istraživanja u različitim oblastima (sukobi, oružane snage, mir i stabilnost, nacionalna bezbednost, ljudska bezbednost, zaštita životne sredine, vanredne situacije, terorizam, kriminal i korupcija, ekonomija, politika, itd). Predavači su za ovu priliku odabrali da detaljnije predstave baze podataka o pravima, slobodama i civilnom društvu, kako bi demonstrirali korišćenje kataloga i približili učesnicima temu radionice. Nakon kratkog opisa 9 različitih baza, učesnici su imali praktičan zadatak: da, pretražujući ih, daju odgovore na nekoliko pitanja o stanju demokratije, prava i sloboda u različitim državama. Kao najkorisnije elemente radionice učesnici su istakli praktičan zadatak, interaktivni pristup i stručnost predavača, prezentaciju kataloga i savete o preispitivanju pouzdanosti izvora. Radionicu su vodili Ivan Dimitrijević i Ana Paraušić, autori kataloga, istraživači u Centru za primenjenu bezbednost na Fakultetu bezbednosti.
Radionica “Akademsko pisanje – šta morate da znate a niste se usudili da pitate” probudila je interesovanje kako studenata osnovnih i master studija, tako i doktoranada i zaposlenih na Univerzitetu u Beogradu. Trudeći se da zadovolje različite potrebe i odgovore na različita pitanja, predavači su strpljivo vodili učesnike kroz proces akademskog pisanja, ističući osnovne i važne korake u izradi akademskog teksta kao što su formulacija teme, sastavljanje nacrta, korišćenje izvora. Radni jezici radionice bili su srpski i engleski, što je obogatilo radionicu i dalo joj posebnu dinamiku. Učesnici su kao posebne kvalitete radionice istakli konciznost, primenljivost, prijatnu atmosferu, praktične zadatke, ali i pristupačnost predavača, profesionalnost, dobru volju i želju za prenošenjem znanja. Radionicu su vodile prof. dr Ana Jovanović i doc. dr Greta Goetz sa Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
U četvrtak, 18. aprila 2019. održana je radionica “Lobiranje kao profesija – šta je lobiranje i kako postati lobista?” Radoznali učesnici imali su prilike da saznaju više o pojmu lobiranja, da razgraniče ovaj pojam u odnosu na srodne pojmove i razmatraju u diskusiji sa predavačem koja znanja i veštine uspešan lobista treba da poseduje. Učesnicima se posebno dopala harizmatičnost i elokventnost predavača, kao i bogato iskustvo koje je bio spreman da podeli. Radionicu je vodio dr Duško Krsmanović, lobista i strateški savetnik sa bogatim iskustvom u konsaltingu multinacionalnih kompanija.
Naredne nedelje učesnici programa “Biraj i degustiraj” imaće prilike da saznaju više o kreiranju brenda i društvenim medijima, odgovornom profesionalnom delovanju u slučajevima nasilja u porodici i prevenciji izgaranja u pomažućim profesijama. Prijavljivanje učešća na ovim radionicama i dalje je u toku i otvoreno je za sve studente fakulteta u okviru Univerziteta u Beogradu.
Ovaj program podržala je kompanija Nestle, pa će studenti imati prilike da tokom radionica, pored isprobavanja veština, uživaju u ukusima proizvoda nescafe.