Београд, 22. мај 2013. – Центар за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Београду, одржао је јуче у Свечаној сали Ректората Универзитета у Београду серију интерактивних предавања „Студирање без граница – компас за академску мобилност“.
Са жељом да се студентима омогући да из прве руке дођу до информација везаних за студирање у иностранству, Центар за развој каријере организује ову серију интерактивних предавања већ трећу годину за редом .На предавању су учествовали професори страних језика из центра за стране језике Equilibrio, Павле Иветић из сектора за међународну сарадњу Универзитета у Београду,алумнисти различитих програма стипендирања, као што су: Erasmus Mundus,Basileus (Белгија) и ERAWEB мрежа (Холандија), Erasmus Mundus (Норвешка,Ирска,Малта),Tilburg University (Холандија) ,International University Institute for European Studies IUIES (Италија).
Програм је отпочео предавањем професорки из Центра ѕа стране језике Equilibrio. У оквиру предавања било је речи о двогодишњим сертификатима (IЕLTS и TOFL).Студенти су могли да се инфомишу како да се припреме за тестове,добили су корисне савете о процесу пријављивања и полагања ових тестова. Укратко, сазнали су у којим су институцијама широм света дипломе валидне и о језичким критеријумима који се траже на различитих универзитета.
Сви предавачима, било да су студирали у Белгији, Италији, Холандији, Малти, Норвешкој или Ирској покушали су да охрабре студенте и да им из личног искуства приближе процес пријављивања и проналажења стипендија. Предавачи – Ивана Банковић, Ивана Николић и Немања Милисављевић, потрудили су се да детаљно објасне процес пријављивања – почевши од рокова, неопходне документације, корисних линкова,преко савета како успешно истовремено тражити програм и стипендију, написати добро мотивационо писмо, и наравно како наћи добар универзитет. Из свог угла предочили су предности и значај одласка на студије у иностранство као вид проширења личних и академских видика, осамостаљивања и усавршавања језика.Истакли су и разлике у системима студирања код нас и у иностранству.
Након сваког предавања, паралелно са остатком програма, предавачи су били на располагању студентима за сва специфична питања везана за програм или земљу у којој су предавачи боравили.
Гостујући предавач Павле Иветић из Сектора за међународну сарадњу Универзитета у Београду, информисао је студенте о могућностима размене на основним,мастер и докторским студијама.
Новина овогодишњег предавања је видео саветник у којем је Ива Караџић предочила студентима упоредо кораке у процесу пријаве на мастер студије у Холандији, Шведској и за програм Ерасмус Мундус.