Intervju za posao

 

 U ovom odeljku:


Intervju je jedan od metoda selekcije u nastojanjima kompanije da pronađe idealnog kandidata za upražnjenu poziciju. Poziv na intervju znači da ste se uspešno predstavili poslodavcu putem dokumenata koje ste već poslali (radna biografija i motivaciono pismo). Vreme vam je da se pripremite za sledeći korak. Analiza radnog mesta, koju ste izvršili pre samog prijavljivanja za posao, trebalo bi da vas usmeri u pripremi za intervju ali i da pokaže da se vaša očekivanja podudaraju sa očekivanjima poslodavca. Poslodavac želi da angažuje najboljeg kandidata, a vi želite da ih ubedite da ste upravo vi taj kandidat. Da biste u tome uspeli, neophodno je da se dobro pripremite i preuzmete aktivnu ulogu u čitavom procesu. 

 

Različiti tipovi razgovora za posao

Panel intervjui

Intervju će voditi nekoliko ljudi koji su na neki način u bliskoj vezi sa radnim mestom za koje konkurišete. Razgovoru će verovatno prisustvovati i neko iz odeljenja za ljudske resurse i vodiće računa o tome da se poštuje predviđena procedura. Kada vas intervjuiše više ljudi, vodite računa o tome da održavate kontakt očima sa svim ispitivačima, ali svoje odgovore upućujte pre svega onome ko vam je to pitanje postavio.

Tradicionalni intervjui

Tradicionalni intervju je struktuirani intervju koji služi da poslodavcu, intervjueru, dobio odgovore na pitanja o tome da li kandidat ima odgovarajuća znanja, veštine i iskustvo potrebno za efiksno obavljanje zadataka na određenoj poziciji. Osim toga, intervjuer proverava da li će se, i kako kandidat uklopiti u tim saradnika i uopšte, u organizacionu kulturu, koliko je motivisan za taj posao, šta ga je motivisalo i posebno, koliko vlada informacijama o poslodavcu, njegovim vrednostima, prozvodima ili uslugama.

Situacioni bihejvioralni intervjui

Situacioni intervju je forma struktuiranog intervjua koji se često koristi u procesu selekcije. Cilj ovog intervjua je da poslodavac stekne sliku o tome kako ste reagovali u pojedinim profesionalnim situacijama. Na osnovu toga intervjuer zaključuje i predviđa kako ćete se ponašati, reagovati u budućim situacijama u kojima možete da se nađete. Logika odgovora na takva pitanja sledi S.T.A.R. metod. U bihejvioralnim intervjuima koriste se i hipotetička pitanja: “Šta biste uradili u situaciji…”

Tehnički intervjui
Ovaj tip intervjua se javlja uglavnom na konkursima za poslove iz oblasti tehnike i inženjeringa. Ispitivači će vam uglavnom postavljati pitanja sa ciljem da se uvere u stepen vašeg znanja iz date oblasti.

Kombinovani intervjui

Ovi intervjui se sastoje od pitanja koja se postavljaju i u situacionim, tradicionalnim kao i tehničkim intervjuima. U praksi se najčešće vode upravo ovakvi intervjui.

Telefonski intervjui

Poslodavci sve više koriste ovaj vid intervjua kao metod prvog selektivnog kruga. Ključ uspeha leži u tome da se na neki način nadomesti nedostatak neverbalne komunikacije. Prijatan osmeh će vam, pomoći da date pravi ton vašem glasu, ali ipak vodite računa da ne zvučite previše neformalno.
Ako uspešno prođete prvi intervju, verovatno ćete biti pozvani na drugu fazu, koja se obično naziva Centar za procenu.


Druga faza se sastoji iz mešavine individualnih i grupnih zadataka. Ona uključuje i mogućnost za druženje i upoznavanje. Ako je u pitanju ovo drugo, i dalje je u igri procenjivanje od strane poslodavca, pa vodite računa o vašem ponašanju za šankom!

Individualni zadaci se mogu sastojati od vežbi u kojima će vaš zadatak biti da razvrstate po prioritetu razne poruke i korespodenciju, da sastavljate odgovore na pisma i da planirate dalje akcije. U drugoj fazi se veoma često kao metod procene kandidata koriste prezentacije. Ponekad ćete unapred znati temu za svoju prezentaciju, a ponekad ćete imati samo jedan dan da je spremite. Psihometrijski testovi su metod koji se sastoji ili od testa ličnosti ili od testa sposobnosti. Kada je prva vrsta testa u pitanju, nema tačnih i pogrešnih odgovora. Drugi test pokazuje vaše sposobnosti i veštine koje su bitne za posao.

Grupne vežbe simuliraju ulogu koju biste imali na poziciji za koju ste se prijavili. Akcenat može biti na timskom radu, rešavanju problema ili na metodama ubeđivanja. Često je rezultat manje bitan od toga kako je grupa došla do tog rezultata.

Kada se sve završi, napravite pregled svega što se dešavalo. Napišite spisak pitanja koja su vam bila postavljena i kako ste na njih odgovorili. Zabeležite kako ste se snašli u određenim situacijama. Razmislite o tome šta ste zapazili kod drugih kandidata, da li ste nešto od njih mogli da naučite. Ako niste prošli u sledeći krug selekcije, kontaktirajte kompaniju kako biste dobili povratnu informaciju. Iskoristite informacije koje dobijete da biste se sledeći put bolje pripremili.

^vrh

Priprema za intervju

Ponovo pregledajte sve što ste napisali u svojoj prijavi za posao. Pogledajte šta ste napisali u aplikacionom formularu i propratnom pismu; ponovo pročitajte brošuru i opis posla; posetite ponovo internet stranicu organizacije. Na osnovu toga, razmislite o mogućim pitanjima koja bi vam mogla biti postavljena. 

Neki ispitivači će vam možda postaviti problem koji bi vi trebalo da rešite, na primer:

„Tržište za traktore počinje da opada! Šta biste vi uradili?“ 
Ili:
„Imamo jednog radnika koji često ometa rad. Koji biste pristup odabrali u rešavanju ove situacije?“ 
Ili:
„Imamo problema sa kvalitetom distribucije naših štampanih izdanja, možete li nam predložiti strategiju za poboljšanje?“

Najverovatnije nećete imati spremno rešenje, ali zato se potrudite da ponudite logičan i racionalni pristup problemu.

Intervju zapravo predstavlja situaciju u kojoj vam je pružena prilika da na najbolji način "prodate" sebe, te nikako ne biste smeli da propustite šansu da to uradite na najbolji mogući način, odnosno, da predstavite sebe u najpovoljnijem svetlu. Možda postoje neki podaci sa kojima ste upoznati, a tiču se rada kompanije ili organizacije kod koje aplicirate. Slobodno im to stavite do znanja. Na primer, izveštaji iz štampe o značajnom proširenju njihovog poslovanja u inostranstvu. 

Kada se intervju približi kraju, pružiće vam se prilika da i vi postavite neka pitanja. Trebalo bi da se unapred pripremite i za ovu situaciju.  Verovatno ćete tokom procesa aplikacije i pripreme za intervju shvatiti da vam nedostaju neki podaci ili da vam nisu u potpunosti jasne neke informacije. Niste sasvim upoznati sa samom organizacijom ili poslom koji bi trebalo da obavljate? Možda niste potpuno razumeli raspored obuke? Nije vam sasvim jasno koliko je premeštaja planirano u toku prvih par godina? Nemate predstavu o tome kolika će biti vaša plata? Ove nejasnoće bi trebalo da formiraju osnovu za pitanja koje biste mogli da postavite na intervjuu. Postavljanjem inteligentnih i bitnih pitanja o relevantnim temama možete zaraditi puno poena. 

Inteligentno slušanje je isto toliko bitno. Ako ste tokom intervjua nazreli neku novu i zanimljivu informaciju, pokažite na kraju intervjua da vas je to posebno zainteresovalo, na primer:
„Spomenuli ste nešto o mogućnosti proširenja tržišta na... Možete li mi reći nešto više o tome?” 
Veoma pametan potez. 
Time pokazujete da ste veoma pažljivo slušali, ali u isto vreme „dižete” ego ispitivača – vi smatrate da su njegovi/njeni komentari zanimljivi!!! 

Konačno, nemojte prevideti da i ovaj deo intervjua utiče na poslodavca pri formiranju utisaka o vama. Mnogo je bolje da preuzmete inicijativu i da poslodavcu kroz postavljanje pitanja pružite neke pozitivne uvide u vašu ličnost, nego da odete mrmljajući: „Nije mi pružio priliku da kažem nešto o svom radu u Studentskoj uniji...”. 

^vrh

Pitanja na razgovoru za posao

Tokom intervjua mogu vam biti postavljena različita pitanja i zato je veoma bitno da se dobro pripremite. Ukoliko čitajući konkurs obratite pažnju na ključne kriterijume za prijavu za poziciju, videćete da sva pitanja koja su vam postavljena imaju za cilj da provere da li ste zaista prava osoba za taj posao. 

Bez obzira na to što ste većinu dokaza o sopstvenim kompetencijama pružili već u svojoj prijavi, poslodavac će želeti da čuje vas lično. Navodeći primere iz sopstvenog radnog iskustva, pokušajte da uverite poslodavca u kvalitete koje posedujete. 

Imajte na umu da je potrebno i važno da iskoristite svaku priliku da pokažete poslodavcima da posedujete sposobnosti, znanja i veštine neophodne za obavljanje posla za koji ste se prijavili. Bitno je i da potkrepite tvrdnje valjanim primerima onoga što ste do sad postigli. Mnoge kompanije ne traže od diplomaca samo da dobro obavljaju neki posao, već i da su posvećeni izvršavanju tog posla. Kao i to da se dobro uklapaju u imidz date kompanije. 

Nudimo vam nekoliko primera:

▪ Zbog čega ste se prijavili za ovaj posao?
Ovo je odlična prilika da „prodate” sebe. Nemojte je propustiti time što ćete jednostavno izrecitovati svoju radnu biografiju. Opišite sposobnosti koje posedujete, a koje su bitne za ulogu koju biste imali u tom preduzeću. Izrazite duboko interesovanje za posao za koji se prijavljujete. Možda se već duže vreme interesujete za datu oblast ili posedujete značajno radno iskustvo koje je dodatno uticalo na vas da se opredelite baš za taj posao? Ili ste možda razgovarali sa ljudima koji već obavljaju taj posao? Vaš odgovor bi trebalo da bude entuzijastičan i ubedljiv. Takođe, vaš odgovor bi morao da uveri poslodavca da ste se bavili istraživanjem te oblasti poslovanja. Nemojte da ostavite ni trunku sumnje u to da ste baš vi prava osoba za taj posao. 

▪ Koje su vaše mane / loše osobine?
Ovo pitanje obično užasava sve one koji odlaze na razgovor za posao. Najbolji način da se izborite sa njim jeste da izaberete jednu osobinu za koju znate da je bila vaša slaba tačka, ali koju ste sopstvenim trudom prevazišli. Na primer, možete reći: „Bila sam veoma nervozna u situacijama kada je trebalo da održim prezentaciju, ali pohađala sam kurs javnog nastupa i razgovarala o tome sa kolegama kako bih poboljšala svoj nastup. Još uvek imam tremu, ali sada se to više ne primećuje.” 

▪ Kako ćete se uklopiti u naš tim?
Da biste odgovorili na ovo pitanje, biće potrebno da ilustrujete situaciju kada ste počeli da radite u novom timu ili novoj grupi. Nije bitno koliko ste dugo bili u tom timu. Opišite korake koje ste preduzeli da biste se uklopili u okruženje. Pokažite kako tim nije bio ni najmanje poremećen vašim dolaskom i opišite pozitivan uticaj koji ste imali na njegove članove. 

▪ Da li dobro radite pod pritiskom?
Ovo je zatvoreno pitanje na koje biste mogli jednostavno da odgovorite sa „Da!”. Ipak, iskoristite priliku da pružite primer koji dokazuje da uspešno radite i pod pritiskom. 

▪ Kako vidite sebe za pet godina?
Pokušajte da ne delujete previše ambiciozno time što ćete reći: „Kao deo rukovodstva ili u upravnom odboru ove organizacije”. Poslodavac će ceniti vašu ambicioznost, ali ipak, budite skromniji. Možete jednostavno izraziti želju da napredujete i usavršavate se u oblasti poslovanja kojom se kompanija bavi. 

▪ Izgleda da niste bili baš uspešni na prvoj godini fakulteta.
Kada vas suoče sa nekim slabim elementom u vašoj prijavi, nemojte nipošto izbegavati tu temu ili dati neki neodređeni odgovor. Na primer: „Da, to je tačno. Znam da sam imala problema da uspostavim ravnotežu između fakulteta i drugih aktivnosti. Kasnije sam naučila kako da bolje organizujem vreme i kako da odredim prioritete. Moji skorašnji rezultati dovoljno pokazuju šta sve mogu da postignem.” 

Ako je u pitanju vaš drugi intervju, očekujte da će se poslodavac posebno zadržati na vašim slabim tačkama. 

Uobičajena pitanja koja vam mogu biti postavljena:
- Zašto ste se odlučili baš za taj fakultet / smer?
- Šta ste naučili tokom studija, a što je bitno za ovaj posao?
- Šta vam je tokom studija predstavljalo najveći izazov? 
- Možete li mi reći nešto više o vašem diplomskom radu?
- Kako držite korak sa novim tendencijama u vašoj struci?
- Koje stručne časopise čitate i zašto?
- Zbog čega želite da budete...?
- Zbog čega želite da radite u našoj kompaniji?
- Šta znate o našoj organizaciji?
- Koji su po vama glavni izazovi koji očekuju ovu organizaciju u naredne dve do tri godine?
- Šta planirate ako ne dobijete ovaj posao?
- Šta biste izdvojili kao najvažnije iskustvo tokom vašeg prethodnog rada?
- Koji je vaš najveći uspeh do sad i zašto?
- Koja je najveća kriza sa kojom ste se suočili do sad i kako ste se izborili sa njom?
- Šta vas izdvaja, šta vas čini posebnim u odnosu na druge?
- Šta biste želeli da postignete u svojoj karijeri?
- Kako bi vas opisali vaši prijatelji?
- Koje su vaše glavne pozitivne i negativne osobine?
- Da li ste razmišljali o nekim drugim karijerama i zašto?
- Opišite nam jednu situaciju u kojoj ste zajedno sa svojim timom ostvarili planirani cilj?
- Opišite nam način na koji ste analizirali neki komplikovani zadatak ili problem da biste došli do najboljeg rešenja? Koji ste metod koristili i zašto?
- Opišite situaciju u kojoj ste morali da se suočite sa nekom promenom ili neočekivanom situacijom. Da li ste uspešno odgovorili izazovu? Kako ste to uradili?
- Recite nam nešto o situaciji u kojoj ste morali da pokažete novi pristup rešenju nekog problema.
- Dajte nam neki primer uspešno obavljenog zadatka pod pritiskom zadatih rokova. Kako ste reagovali? 
- Koje su tri situacije koje su najviše doprinele vašem ličnom razvoju i zašto?

^vrh

Nekoliko pitanja koja biste mogli da postavite na razgovoru za posao

• Kako biste definisali proces obuke za diplomce?
• Da li je moguće promeniti funkcije? Da li vaša poslovna politika ohrabruje takve promene?
• Da li šaljete vaše menadzere na posebne kurseve radi usavršavanja?
• Koliko često ću biti premeštan s jednog posla na drugi?
• Razumeo sam da vaša firma ima poseban sistem nagrađivanja.
• Koliko često se vrši revizija učinka?
• Možete li mi opisati tipičnu šemu razvoja karijere mladog diplomca počinje da radi u...?
• Da li ću imati priliku da koristim strani jezik?
• Da li ću raditi u timu i da li će u timu biti i drugih mladih diplomaca?
• Možete li mi reći nešto više o razvoju karijere mladih diplomaca koje ste zaposlili?
• Koji procenat vaših diplomaca se sada nalazi na upravljačkim pozicijama? Da li je taj procenat u porastu?
• Možete li mi reći tajnu uspeha vaše kompanije?
• Da li postoji mogućnost rada u inostranstvu?
• Da li vaša firma planira novi program ekspanzije, ili trenutno ulazite u period konsolidacije? 

^vrh

Važni saveti za intervju

Nema sumnje da odlazak na razgovor za posao predstavlja veoma stresnu situaciju. Da biste izbegli potencijalne neprijatnosti i greške, obratite pažnju na sledeće savete: 

Uradite domaći zadatak
Pokažite da ste posvetili vreme istraživanju i upoznavanju sa radom određene kompanije ili organizacije. Pročitajte na njihovoj internet prezentaciji sve ono što je bitno za poziciju za koju konkurišete. Idite i korak dalje, istražite stranice namenjene klijentima. Saznajte da li se u poslednje vreme govorilo ili pisalo u medijima o toj kompaniji i zašto. Možda i nećete imati priliku da ispričate poslodavcu sve što znate o poslovanju kompanije, ali morate biti dobro pripremljeni. Ako je u pitanju vaš drugi intervju, moguće je da će poslodavac obratiti pažnju na slabe tačke koje je uočio prilikom prvog intervjua. Verovatno će drugi intervju biti detaljniji i više će razmatrati pojedinosti, nego opšte uslove zaposlenja. Nemojte pretpostaviti da je poslodavac zapamtio sve ono što ste mu rekli tokom prvog intervjua, i ne ustručavajte se da važne informacije ponovite. Bilo da je ovo vaš prvi ili drugi intervjuu sa poslodavcem, najvažnije je da budete sigurni u sebe i dobro pripremljeni. 

Izgled je bitan
Obucite se shodno utisku koji želite da ostavite. Bolje je da budete zapamćeni kao jedini kandidat koji je došao na intervju formalno obučen, nego kao kandidat koji je bio najležerniji u svojoj pojavi. Izgled pokazuje da ste intervju shvatili ozbiljno, čak iako je u toj firmi dozvoljena ležerna odeća. Čvrst stisak ruke i kontakt očima takođe ostavljaju veoma povoljan utisak na intervjuu. Sedite uspravno i pokažite zainteresovanost. Ako intervju uključuje i obilazak poslovnih prostorija, nemojte zaboravite da obratite pažnju na to kako se ponašate pred osobom koja vas vodi u obilazak. Ona možda neće imati značajnu ulogu u konačnoj proceni vas kao kandidata, ali je moguće da će njen komentar imati izvestan uticaj na donošenje odluke. 

Ne zaboravite gde ste krenuli
Znamo da zvuči očigledno, ali isplanirajte svoj put do kompanije i budite sigurni da imate dovoljno vremena da stignete na intervju bez žurbe i uzrujanosti. 

Pokažite samopouzdanje
Normalno je da budete nervozni pred sam razgovor, ali pokažite da možete da se izborite sa pritiskom. Poslodavci često traže osobu koja će se dobro snalaziti u stresnim situacijama i koja će dobro raditi i pod pritiskom. Oni će na razgovoru za posao imati priliku da procene da li ste vi takva osoba. Ipak, nemojte odlaziti u drugu krajnost i ponašati se nemarno. I nemojte se pretvarati da jeste nešto što niste, ili znate ono što ne znate. 

Zašto to pitanje?
Svaki put kada vam se postavi neko pitanje, razmislite pre nego što odgovorite. Zapitajte se: „Šta poslodavac želi da sazna na osnovu mog odgovora?”. Ako shvatite zašto vam poslodavac postavlja određeno pitanje, bolje ćete odgovoriti na njega. Pogledajte tipična pitanja koja smo pripremili za vas i pripremite neke od mogućih odgovora. 

„Prodajte se“ što bolje
Vaša prijava vas je dovela do intervjua. Sada bi trebalo da pokažete da ste isto toliko dobri u stvarnosti (ako ne i bolji), kao što izgledate „na papiru”. Budite sigurni kada pričate o svojim prethodnim iskustvima i slobodno pomenite ono što ste već naveli u svojoj biografiji. Ono što poslodavca zanima jesu specifični, zanimljivi primeri o tome kako ste sopstvenim zalaganjem doprineli rešavanju nekog problema ili ostvarenju zadatog cilja. Pokažite im da ste naučili nešto novo zahvaljujući tom iskustvu i da ste unapredili svoje veštine. Proučite detaljno svoju prijavu, identifikujte šta je to što vas najbolje preporučuje za željenu poziciju i istaknete u svojim odgovorima. 

Ćutanje je zlato
Ako vam je na razgovoru za posao potreban trenutak da razmislite, slobodno to i recite. Ako ne razumete pitanje, zamolite osobu koja vodi intervju da vam pojasni. Ukoliko zaboravite nešto veoma bitno, ali se setite pre nego što odete, recite i to. 

Dvosmerni proces
Intervju je odlična prilika da saznate što više o kompaniji i zato slobodno postavljajte pitanja. Tako ćete pokazati da ste se dobro pripremili zaintervju. Istovremeno, doći će do izražaja i vaša zaintersovanost za kompaniju i njeno poslovanje. Učinite da intervju postane više razgovor nego ispitivanje. Pre intervjua obavezno sastavite spisak pitanja na koja biste želeli da dobijete odgovor. Ne ustručavajte se da postavljate pitanja koja su u vezi sa pozicijom, ali nemojte postavljati samo pitanja o plati, bonusima i odmorima, da ne biste ostavili utisak da se interesujete za rad u kompaniji iz pogrešnih razloga. 

Povratna informacija
Ako niste uspešno prošli na intervjuu, zamolite poslodavca da vam pruži povratnu informaciju o vašem nastupu. Ovo vam može pomoći da u budućnosti budete uspešniji. Pokušajte i sami da, odmah posle intervjua, objektivno procenite sopstveni nastup. Pokušajte da uočite greške i potrudite se da ih tokom sledećeg intervjua ne ponovite. 

^vrh

Zlatna pravila za intervju

• Budite uvek pozitivni. Čak iako vam stvari baš i nisu išle „na ruku”, pokušajte da na pozitivan način sagledate situaciju. Sigurno ste nešto korisno naučili iz tog iskustva. Izgradite pozitivni, optimistični stav. 
• Nemojte iznositi negativne kritike na svoj račun. 
• Dok govorite, održavajte kontakt očima sa ispitivačem, to će vam pomoći u komunikaciji.
• Jasno stavite do znate da znate ko ste i šta želite. 
• Budite spremni da prepoznate jednostavna pitanja koja zahtevaju kratke i jasne odgovore. 
• Nemojte se pretvarati da znate nešto što u stvari ne znate; nemojte pokušavati da date odgovor na pitanje koje niste zaista razumeli. Slobodno zamolite da vam se pojasni pitanje. 
• Govorite razgovetno i ne suviše brzo, nemojte preterano da gestikulirate. 
• Izbegavajte izveštačenost u ponašanju i govoru. 
• Koristite s.t.a.r. metod. 

Ukoliko i dalje imate nedoumice ili vam je potrebna pomoć, dođite u Univerzitetski centar za razvoj karijere i savetovanje studenata. Možete zakazati razgovor sa savetnikom za razvoj karijere ili konsultovati literaturu koja se nalazi u skriptarnici Centra za razvoj karijere!
^vrh