Pisanje motivacionog pisma



U ovom odeljku V-savetnika možete da pročitate savete za pisanje motivacionog pisma


Uloga motivacionog pisma


• Motivaciono pismo vam pruža mogućnost da se lično obratite poslodavcu.
• Predstavlja vas kao ozbiljnu, profesionalnu i komunikativnu osobu i pruža vam priliku da ubedite tj. zainteresujete poslodavca da pročita vaš CV.
• Motivaciono pismo, posebno kod kandidata sa sličnim referencama, može da bude presudno u selekciji, jer vas ono na neki način odvaja od drugih prijavljenih kandidata.
• Ako je poslodavac naveo u uslovima konkursa da je motivaciono pismo potrebno za prijavu, NAPIŠITE GA I POŠALjITE.
Uloga motivacionog pisma je da razjasni i dopuni činjenice iz vaše biografije.

• Motivacionim pismom imate šansu da detaljnije predstavite svoja znanja i veštine, kao i vaš mogući doprinos boljem poslovanju organizacije u kojoj konkurišete za posao.

To su sve razlozi zbog kojih vam savetujemo da studiozno i pažljivo pristupite njegovoj pripremi.


Odgovorite na očekivanja poslodavca

Da biste sastavili dobro motivaciono pismo, neophodno je da razmišljate kao poslodavac, da probate da proniknete u njegova očekivanja.
U motivacionom pismu je potrebno uskladiti vaše profesionalne ciljeve, mogućnosti, znanja i veštine, sa potrebama i planovima poslodavca. Morate, naravno, navesti istinite podatke, ali forma pisma omogućava vam da se izrazite slobodnije i da probate da odgovorite očekivanjima poslodavca.

Poslodavac, čitajući motivaciono pismo, obično želi da stekne uvid u to:

- Da li posedujete određene kvalifikacije i obrazovanje
- Da li da posedujete određene veštine, npr. veštine timskog rada i komunikacije
- Da li posedujete relevantno radno iskustvo - ovo uključuje i obavljenu praksu ili volontiranje
- Zašto ste odabrali baš njihovu organizaciju

Pre nego što počnete sa pisanjem motivacionog pisma, od suštinskog je značaja da dobro razmislite šta je to što poslodavac traži i želi da prepozna kod prijavljenih kandidata.
Uz pripremu biografije, potrudite se da pronađete koje su veštine i radno iskustvo navedeni u uslovima konkursa. Potrudite se da pronađete publikacije koje izdaje kompanija, a koja je na neki način povezana sa ponuđenim radnim mestom. Obavezno pogledajte vebsajt kompanije i izvorno postavljen oglas.

Zašto oni?

Odvojite vreme i odgovorite: zašto vam je kompanija/organizacija interesantna (oblasti poslovanja, organizacije posla, određenog sektora, radnog okruženja, veština koje tamo možete usavršiti...)?
Pokažite da ste dobro “uradili domaći zadatak” i informisali se o kompaniji u medijima, na internetu, kod prijatelja i poznanika. U pismu nenametljivo pohvalite njihov rad i šta je to po čemu se njihova kompanija razlikuje od drugih, istih ili sličnih po oblasti poslovanja.

Zašto vi?

Vaše pismo će ostaviti poseban utisak ukoliko:
- Imate nešto što će zainteresovati čitaoca
- Predstavljate sebe jasno navodeći zašto je dobro da poslodavac izabere baš vas (pominjete relevatna dostignuća i iskustvo; dajete primer iskustva koji će potvrditi vaše navode; koristite rečnik koji priliči osobi vaše struke i nivoa obrazovanja).
- Insistirate na dugoročnim ciljevima


Kako da prikažete svoja iskustva i dostignuća

Koristeći svoju biografiju kao podsetnik, zapišite šta ste sve radili, a da je relevantno za poziciju za koju se prijavljujete. Kako su se aktivnosti razvijale, koji su bili rezultati...

Napravite izbor, npr:
- Kako su se Vaša dostignuća odrazila na dalji rad studentske organizacije ili projekat na kome ste bili angažovani...
- Da li ste sačuvali novac, otpočeli novu saradnju, povećali zaradu ili prodaju...
- Da li se efikasnost u radu povećala, vreme uštedelo, poboljšao proces rada nakon vaše intervencije ili učešća
- Da li ste nagrađeni za neko novo rešenje

^vrh


Forma motivacionog pisma

  • Format motivacionog pisma bi trebalo da bude na jednoj A4 strani, da ima najviše četiri pasusa.
  • Motivaciono pismo se piše u prvom licu jednine (za razliku od biografije koja se piše u trećem licu jednine), i njim se obraćate direktno osobi koja će vršiti selekciju prijavljenih kandidata.
  • Proverite da nema slovnih i gramatičkih grešaka.
  • Ukoliko motivaciono pismo pišete latinicom, koristite srpska latinična slova (š,đ,ž,č,ć), i pravilne razmake između reči.
  • Motivaciono pismo treba da sadrži vaše podatke i podatke kompanije/organizacije/institucije kojoj se obraćate, i treba da bude naslovljeno na određeno ime. Ukoliko ne znate i ne možete da saznate kome šaljete pismo, pronađite ime npr. direktora ljudskih resursa.
  • Pismo završite učtivo i ljubazno. Skrenite pažnju na to da ćete pozvati da se raspitate o daljim koracima u procesu selekcije (mnoge kompanije ne obaveštavaju svoje kandidate o rezultatima konkursa ukoliko su odbijeni). Ako ih nazovete (jednom), pored toga što ćete dobiti vama značajne informacije, još jednom ćete pokazati da ste motivisana osoba).


Obratite pažnju!

  • Motivaciono pismo je logična dopuna i nastavak Vaše biografije, ali ne i njena prepričana verzija.
  • Motivaciono pismo je formalnog tona.
  • Posvetite dovoljno vremena osmišljavanju i pisanju MP-a, pismo bi trebalo da bude jasno i sažeto.
  • Nikako ne nabrajajte svoje lične karakteristike i veštine bez vidljivog dokaza (opisane situacije u kojoj ste koristili određenu veštinu ili pokazali određenu karakteristiku)
  • Ne oslovljavajte osobu kojoj šaljete pismo po imenu, osim ako nije vaš blizak prijatelj.
  • Ukoliko svoju prijavu šaljete poštom, adresu na koverti ne pišite rukom, već je odštampajte kao i samo MP.
  • Pročitajte pismo više puta. Dajte još nekom da ga pročita, jer vi svoje pismo već znate napamet, moguće je da grešku i ne vidite.
  • U nazivu dokumenta obavezno navedite svoje ime i prezime i sadržaj dokumenta, npr: Jelisaveta Jelić mot.pismo


Propratno pismo

    Varijanta 1:
Propratno pismo je pismo koje prati vašu biografiju i motivaciono pismo i piše se u telu imejla. Služi kao najava dva dokumenta koji se „kače“ uz imejl. Kratko je, i u njemu se, pored najave sadržaja priloga, navodi pozicija za koju konkurišete.

    Varijanta 2:
Dešava se da poslodavci u konkursu navode da je potrebno poslati propratno pismo. Manja je greška ako u tom slučaju pošaljete motivaciono pismo i nazovete ga propratno pismo. U mejlu navedite na koju poziciju se prijavljujete i šta šaljete od priloga. Obavezno potpišite i navedite kontakte.

^vrh


Primer motivacionog pisma


Vaše ime i prezime

Kontakt telefon

Imejl adresa

Ime i prezime osobe kojoj pišete

i/ili ime/naziv kompanije

Kontakt telefon

Adresa

Poštovani gospodine/gospođo Prezime,

U prvom pasusu imate priliku da zainteresujete poslodavca da pročita Vaše pismo do kraja. Navodite razlog obraćanja, naziv pozicije za koju se prijavljujete. Pomenite i gde ste pronašli konkurs.

Srednji pasus bi trebalo da bude kratko i jasno objašnjenje zašto ste zainteresovani da radite baš kod tog poslodavca (ovde se služite činjenicama iz svog istraživanja) i naznačite zašto ste zainteresovani baš za ovu poziciju. Ukoliko imate iskustva u ovoj vrsti posla ili dodatno stručno obrazovanje, obavezno to navedite.

Ne zaboravite da ovo nije mesto za prepričavanje biografije, već prilika da pružite dokaz o veštinama koje ste naveli da posedujete (u kojoj ste ih situaciji koristili, radili ste sami ili u timu, koji su bili rezultati, dostignuća - STAR), i još neka razjašnenja za navode u biografiji.

Poslednji pasus je namenjen ljubaznom pozdravu, najavite svoju spremnost da se predstavite lično, pozovite ih da Vas kontaktiraju ukoliko imaju još pitanja...

Srdačan pozdrav/ S poštovanjem,

Ime i prezime

Datum, grad


Ključni glagoli za pisanje motivacionog pisma

  • Analizirati
  • Biti siguran, Biti agilan, Biti izabran, Biti kompetentan, Biti konzistentan, Biti odgovoran, Biti prijemčiv za, Biti kreativan.
  • Voditi, Volontirati.
  • Generisati.
  • Davati instrukcije, Dokazati, Dostići, Demonstrirati, Dizajnirati, Dostaviti, Delegirati.
  • Završiti.
  • Identifikovati, Izabrati, Izvoditi, Izumeti, Inicirati, Intervjuisati, Istraživati.
  • Kvalifikovati se za, Komunicirati, Konsolidovati, Kontrolisati, Koordinisati.
  • Motivisati.
  • Nadgledati, Napredovati, Naučiti.
  • Obezbediti, Obnoviti, Obrađivati, Obučavati, Oceniti, Održavati,Ojačati, Organizovati, Organizovati se, Otvoriti.
  • Planirati, Poboljšati, Podstaći, Pojednostaviti, Pokrenuti, Postići, Poštovati, Prevoditi, Pregovarati, Predstaviti, Predložiti, Preduzeti, Preispitati, Preporučiti, Preuzeti, Proveriti, Proceniti, Proširiti, Prilagoditi se, Primeniti, Prikazati, Pripremiti se, Programirati, Proizvoditi, Promeniti, Promovisati.
  • Razviti, Razmestiti, Razumeti, Regrutovati, Reorganizovati, Rešiti, Reprezentovati, Rukovoditi.
  • Savetovati, Savladati, Sarađivati, Smanjiti, Smisliti, Stvoriti.
  • Testirati, Transformisati.
  • Ubediti, Uvećati, Umanjiti, Umrežiti se, Unapređivati, Upoznati, Upućivati, Usavršiti se Uspostaviti, Usredsrediti se, Uticati, Učestvovati. Učiti.

^vrh