„Сарадња привреде и универзитета – како унапредити запошљивост младих“
Београд, 24. децембар 2013. - Центар за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Београду, компанија Инфостуд и Студентска конференција универзитетâ Србије организовали су данас округли сто под називом „Сарадња привреде и универзитета – како унапредити запошљивост младих“ у Ректорату Универзитета у Београду.
Округли сто организован је са циљем представљања резултата истраживања „Шта послодавци очекују данас од младих стручњака и универзитета у Србији?“ и представља последњи у низу организованих скупова на ову тему током овог месеца на универзитетима у Србији (Универзитет у Нишу, Универзитет у Крагујевцу, Универзитет у Новом Саду, Универзитет Сингидунум) у оквиру Темпус пројекта „Развој каријерног вођења у циљу унапређења високог образовања“ (www.careers.ac.rs).
Округли сто на Универзитету у Београду отворен је уводним обраћањима проф.др Иванке Поповић, проректорке за наставу Универзитета у Београду, Александра Гајића, државног секретара Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Снежане Клашње, помоћника министра Министарства омладине и спорта и Јасмине Николић, чланице Тима стручњака за реформу високог образовања.
Презентације резултата истраживања одржали су Томислав Ћетковић, шеф образовних сајтова компаније ИНФОСТУД, Петар Ристић, представник СКОНУС-а и Марија Јовановић, координатор програма Центра за развој каријере Универзитета у Београду.
Уследила је реч послодаваца: Владана Живановића, извршног директора компаније „САГА“, Орфеја Ђорђевића, генералног директора компаније „Пуратос“ и Гордане Новаковић, руководиоца Сектора правних, кадровских и општих послова ЈКП Београдски водовод и канализација, који су говорили о моделима сарадње компанија и универзитета и позитивним искуствима као уводничари у дискусију. Модератор дискусије била је Дејана Лазић, директор Центра за развој каријере Универзитета у Београду.
Дискусија о резултатима истраживања пружила је с једне стране препоруке за појединце – студенте универзитета у контексту онога што могу самостално да предузму ради усавршавања својих вештина и знања, а са друге стране за институције – универзитете у контексту онога што је потребно предузети ради унапређења квалитета образовања и припреме дипломаца који ће бити конкурентни на тржишту рада.
У истраживању је учествовало 249 послодаваца из Србије који су имали прилике да одговоре на питања које су најважније вештине које би требало да поседују кандидати за посао са универзитетском дипломом, који профил и број новозапослених планирају у наредне две године, шта виде као недостајуће вештине и како унапредити сарадњу са универзитетом, шта је пресудно приликом селекције за посао када су у питању кандидати са универзитетском дипломом. Истраживање је имало за циљ и да утврди у којој мери су послодавци упознати са реформом високог образовања, променама у студијским програмима, звањима, постојањем документа „Додатак дипломи“ и шта им је од информација неопходно како би лакше препознали и ангажовали млади стручни кадар. Низ питања било је везано и за очекивања послодаваца – шта универзитети могу да ураде како би се унапредила запошљивост студената.
Истраживање је резултат заједничког рада тимова Министарства омладине и спорта, Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Универзитета у Београду, Универзитета у Новом Саду, Универзитета у Крагујевцу, Универзитета у Нишу, Универзитета Сингидунум, Универзитета у Падови, СКОНУС-а, ЈП Електромрежа Србије , а водећи партнер на изради, дистрибуцији и обради података била је компанија Инфостуд. Универзитет у Београду и СКОНУС обавили су анализу и интерпретацију података везаних за познавање реформе, као и квалитативних одговора које су послодавци дали.
Истраживање је спроведено у оквиру националног Темпус пројекта CareerS - “Развој каријерног вођења у циљу унапређења високог образовања у Србији“ у периоду од 26. децембра 2012. до 5. јула 2013. а подржали су га Министартво омладине и спорта, Савет страних инвеститора и Удружење послодаваца Србије – Послодавац.
Резултати истраживања биће доступни на сајту www.careers.ac.rs и послужиће пројектном тиму за
- осмишљавање нових пакета услуга за послодавце које ће понудити универзитетски центри за развој каријере,
- приближавање и комуницирање потреба послодаваца академској заједници,
- креирање једне корисне и битне брошуре намењене послодавцима и
- креирање једне интерактивне веб платформе намењене каријерном информисању студената, родитеља, академске и пословне заједнице.
Molimo preuzmite ovde detaljnije informacije i agendu.
Pogledajte foto galeriju ovde.