- Zašto i kada se testovi koriste?
- Kako okrenuti testove u svoju korist?
- Vrste testova
- Kako izgleda testiranje
Поред података добијених на основу радне биографије кандидата, мотивационих писама и интервјуа за посао, послодавци често у селекцији користе и податке добијене из тестова. Они омогућавају појединцима који обављају селекцију да предвиде највероватније понашање кандидата на потенцијалном радном месту.
Тестови своде субјективност процењивача на најмању могућу меру. Разлог томе је постојање прецизно дефинисаних критеријума по којима се креирају, задају, бележе и оцењују, за разлику од других метода где је субјективност тешко искључива. Праведност процеса је повећана тиме што је тест исти за све кандидате и што се за све њих примењује исти систем бодовања. Другим речима, сви ће проћи кроз исти процес.
Захваљујући тестовима могуће је поредити различите кандидате, као и проценити у којој мери се њихове карактеристике уклапају у захтеве радног места.
Ваше податке са теста могу видети само менаџер и одсек за људске ресурсе, евентуално фирма која је унајмљена да обави процес селекције. Они су у обавези да те податке чувају у тајности.
Сви кандидати чије су биографије задовољавајуће, радиће тестове, уколико је процесом селекције то предвиђено. Међутим, треба да знате да је процес у свакој компанији различит. У неким компанијама се тестови раде на почетку, док се у другим раде при крају процеса селекције.
Такође, треба да знате да се тестови најчeшће задају у ситуацијама када има много кандидата, када је тачно одређено које су способности или особине личности потребне за успешно обављање радних задатака или када је то утврђено правилима компаније.
• Тест је одлична прилика за кандидата који у формалним квалификацијама подједнако као и други кандидати задовољава прописане услове за одређено радно место.
• Потребну предност у односу на остале кандидате можете остварити управо радећи тест.
• Самим позивом на тестирање, кандидат је постигао успех, јер већина пријављених буде искључена из процеса већ у првом кругу.
• Од велике помоћи за упознавање са самим процесом тестирања и припрему за надолазећи тест јесте решавање различитих тестова које можете пронаћи на интернету.
Тестови могу пружити увид у различите способности (нумеричке, вербалне и сл.), особине личности и знања које кандидат поседује.
Тестови способности задају се кандидатима онда када је описом радног места нужно да особа поседује одређене способности како би обављала свакодневне дужности и задатке. Немојте се обесхрабрити ако лоше урадите неки од оваквих тестова. То само значи да бисте своје способности могли да искористите боље на неком другом радном месту.
За тестове личности није потребна припрема јер на овим питањима нема тачних и нетачних одговора. Битно је одговарати истинито, јер ће послодавац касније кроз интервју и ваш рад имати прилику да потврди те информације. Такође је битно бити доследан у одговарању на питања. Најбоље би било да не размишљате много о томе на шта се свако питање односи и да се не двоумите већ да се определите за први одговор који вам делује као прави.
Тестови знања који се користе у селекцији могу испитивати општа и специфична знања. Општа знања односе се на тестове информисаности и културе, а специфична на она знања из области у којој се налази радно место за које конкуришете. За тестове културе и информисаности се можете припремити гледајући квизове и читајући новине. Осим тога, не постоји неки посебан вид припреме. За тестове специфичних знања се можете припремити тако што ћете обновити градиво из области којом бисте могли да се бавите на будућем радном месту.
Тестирање се обавља у просторијама компаније или на неком другом договореном месту, и сав потребан материјал биће вам обезбеђен. Могу трајати између 10 минута и 3 сата, и одржавају се појединачно или групно.
На тесту се могу појавити изненађења, нпр. да траје значајно дуже него што је речено, па треба доћи припремљен. Исто тако, може вам се учинити да питања која вам постављају нису везана за посао за који се пријављујете или за образовање које сте стекли. Не дозволите да вас то збуни. Послодавци често постављају таква питања да би видели на који начин ћете одреаговати или сматрају да је та информација релевантна за ваш потенцијални посао. Ако вам се учини да је питање које вам поставе на тесту сувише лично, можете питати за образложење и тиме утврдити на шта се оно односи.
Пре почетка теста разјасните све нејасноће, ако вам нешто није јасно слободно питајте. Кандидат који тачно и прецизно зна шта се од њега тражи боље ће се показати.
Како радити тест
- доћи спреман
- пажљиво слушати упутства
- разјаснити нејасноће
- пажљиво читати питања
- пазити где и како се уносе одговори
- не губити време на превише тешким питањима, ако их не знате ви, вероватно не знају ни други кандидати
- ако се уморите, слободно се опустите пар минута, да повратите концентрацију
- чак иако вас неко посматра док радите, радите као да никога нема ту.
Шта после
Кандидат који није примљен у радни однос може и даље имати користи од тестова које је радио. Ако је на основу тих тестова послодавац одлучио да га не прими, он може контактирати послодавца телефоном или имејлом како би сазнао зашто није примљен или шта му је недостајало. На основу тих информација може се боље припремити за следећи конкурс у тој или некој другој компанији.