Шта се када ради?
Дакле, одлучили сте да се пријавите за стипендију у трајању од једне године или дуже. Ово може бити дуга, тешка и исцрпљујућа процедура. Саставили смо временски распоред који ће вам помоћи да се снађете у џунгли пријављивања. Ваша припрема треба да почне више од годину дана унапред од дана када заправо желите да започнете своје студије. Када смо правили овај распоред узели смо у обзир за референцу и универзитет који почиње са предавањима у јесен (август - октобар), али већина универзитета широм света примају студенте и у јануару и априлу. У случају да идете на неки од ових датума, молимо вас да узмете у обзир и интервале који су објашњени у наставку, а не датуме који су дати у овом распореду.
Лето, годину дана унапред
Како желите да студирате у иностранству, први и најранији корак мора да буде одлука где желите да студирате. У неким случајевима, имате пријатеље који су раније отишли у иностранство и на основу информација које сте добили од њих, као и из других извора, сигурни сте у ком месту желите да студирате. Уколико то није случај треба да изаберете предмет који желите да студирате, као на пример антропологија, математика, итд. Предмет треба да има неке везе са факултетом који сте до сада студирали, или да има добру аргументацију за смер на који намеравате да се преоријентишете. Такође, одлучите се и за врсту програма који желите да похађате: основне, мастер, докторске студије итд. Ако немате мастер, можете да се пријавите директно на докторске студије, с тим што ће у том случају прва година студија бити мастер. У САД мастер програми (МУ – магистар уметности (МА – Master of Arts), МN – магистар наука (MSC - Master of Science), се разликују у зависности од предмета). Обично трају две године, док програм у Великој Британији траје пуних дванаест месеци, са летом које је резервисано за писање дисертације. Наравно, ви ћете се сусретати са изузецима из ове класификације. У оба случаја мораћете да напишете дисертацију као део дипломског рада. МP степен је строго оријентисан на истраживање, обично се ради као први део докторских студија. МBA - MAster of Business Administration је постдипломски програм студирања са јаком практичном оријентацијом. Неколико година радног искуства се обично захтева приликом подношења захтева за МBА.
Када сте идентификовали предмет и врсту програма на који желите да одете, можете да започнете потрагу за универзитетом. На Интернету је релативно лако наћи рангирање ових програма на универзитетима у САД и Великој Британији, затим универзитетима у оквиру Erasmus Mundus, JoinEU-SEE и Basileus програма. Овакво рангирање је корисно из два разлога:
прво, можете да га користите као индекс који ће вас упућивати на сајтове програма/ универзитета.
Друго, даће вам сазнање о томе колико су ови програм конкурентни. Логика је једноставна: конкурентнији програми вам пружају престижнију титулу. Познати универзитети су богати, тако да је више новца на располагању за финансијску помоћ.
С друге стране, такмичење за пријаву и финансирање је тешко. Донећете одлуку која вам највише одговара, али ћемо вам предложити неколико савета како да направите тај избор. Ако изаберете више универзитета то значи да ћете имати више посла око папирологије, али тако повећавате своју шансу. Знамо за случајеве када су студенти послали више од 20 пријава, а више од 10 је прошло. Направи листу рангирања првих 10-15 универзитета и оних који су испод, али изаберите универзитете из обе категорије. Пажљиво прочитајте информације постављене на сајтовима и информаторима. Наћи ћете много разлога који ће утицати на ваше опције. Идентификујте могућности за финансијску помоћ – проверите да ли одговарате групи којој је намењен одређени број целокупно финансираних стипендија. Проверите пријаве/проценат пријављених и резултате на стандардним тестовима како би стекли идеју о конкуренцији. Проверите понуђене часове и истраживачка интересовања факултета како би се уверили да одговарају вашим личним интересовањима. Као последње, прочитајте о условима живота на универзитетима. Можда ће вам се учинити да ово не представља важну разлику када будете конкурисали, али ако се пријављујете, пријављујете се да би били примљени, зар не? Упамтите, провешћете годину дана или више у том месту. Може се десити да завршите у кампусу или у небодеру у центру града, у пустињи или океану, усред кукурузног поља, у космополитском граду или руралној средини. Ваш избор одредишта треба да је такав да вам неће бити смртно досадно у окружењу где ћете студирати.
Одељак који с посебном пажњом треба да прочитате је онај који садржи информације о пријави. Сазнајте који вас услови чине одговарајућим за програм и ишчитавајте до момента када будете добро разумели процес пријављивања. На папиру запишите рокове и потребне тестове, плус сваки нестандардни захтев. На крају, када сте одлучили на који ћете студијски програм, направи списак програма, рокова и докумената за пријаву. Ово ће вам помоћи да испуните рокове и да вам не промакне неки неопходни документ. Ова листа треба да је спремна до октобра, годину дана унапред од предложеног датума за почетак студија.
Август, годину дана унапред
Имајте на уму да је избор ментора (advisor, supervisor, academic coach) важнији од избора места и универзитета где конкуришете. Ментор је особа која ће вас водити кроз постдипломске студије, подучавати вас и усмеравати наредних пар година или годину дана у зависности од нивоа студија. Уколико нисте до сада били на предавањима гостујућих професора, летњим школама, интернационалним семинарима, конференцијама и нисте упознати са тим ко би вам могао бити потенцијални ментор, пронађите ко су истакнути научници у подручју вашег интересовања, нек вам први корак буде проналажење најистакнутије конференције у том подручју. Да бисте изабрали правог ментора требало би да знате тачно чиме се бавите или барем имате основно преџнање о том подручју. Добри линкови за тражење конференција:
Пронађите 20-так аутора који се појављују из године у годину. За сваког аутора пронадите којој институцији припада и да ли је уопште професор. Ово је такође напоран али врло битан посао. Такође, можете пронаћи потенцијалног ментора тако што ћете истражити странице факултета/института који вас занимају. Обратите пажњу на квалитет конференција (домаће или међународне) где се појављују и на којима објављују, да ли њихови чланци цитирани (CiteSeer Impact Factors, ISIHighlyCited), да ли се појављује са истим или новим радовима. Ако професор нема континуитет у публикацији радова и објављује чланке у научним часописима, могуће да вас неће баш често слати на конференције и храбрити да ви објављујете, што води томе да нећете имати прилике да упознате нове људе и презентујете своје радове.
Како да успоставите контакт с професором? Можете ићи посредним путем тако што ћете прво контактирати неке од његових студената, лепо се представити и упитати да ли ће ваш потенцијални ментор примати нове студенте, да ли ће мењати смер истраживања...а потом можете писати директно професору или уколико имате новца за путовања можете отпутовати и лично се представити (што ће он/она свакако ценити). При првом контакту е-писмом, будите кратки и јасни колико год је то могуће, граматика и језик морају да буду беспрекорни.
Садржај писма:
- објасните ко сте, шта сте и шта желите
- наведите зашто вас занима баш дотична област; покажите свој ентузијазам, мотивацију и пристојно похвалите досадашњи рад
- питајте професора да ли намерава да прими нове студенте, и ако је одговор да, реците да бисте желели детаљније да разговарате.
Уколико у року од две недеље не добијете одговор, покушајте поново. Уколико не одговара на е-писма, позовите телефоном или пошаљите фаџ. У случају да ни то не упали, потражите новог ментора. Имајте на уму да са овом особом треба сарађивати дуже време и уколико се на почетку појаве проблеми у комуникацији, питање је како би даља сарадња могла да изгледа.
Септембар, годину дана унапред
Када имате списак програма по вашем избору, потенцијалног ментора, треба да се побринете о следећем: о стандардизованим тестовима (TOEFL,SAT, GRE, GMAT и тако даље). Универзитети користе овакве нашироко признате тестове у циљу оцењивања ваших потенцијала и знања у различитим областима. Тестови се плаћају (TOEFL 100$, општи GRE 125$, и тако даље) и практично их је немогуће избећи. Погледајте шта вам је потребно, идите на сајтове који су у вези са тестовима, читајте о њиховим ценама, распореду, интерпретацији, и тако даље. Опробајте се на узорку од неколико питања или на мини тесту. Ако резултати нису добри, ето идеје да закажете тест на пролеће, унапред годину и по дана пре почетка жељених студија, како би имали довољно времена да се припремите. Тестови су тешки и препоручује се добра припрема. Са припремом треба да почнете најраније два месеца пре датума тестирања и да посветите 2-3 сата дневно за вежбање како би били добро припремљени за тест. Добро познавање енглеског језика је потребно за полагање било ког теста. Плус, на сваком од тестова ће бити неколико типова проблема. Главни циљ припреме је да се упознате са свим типовима задатака. Неки материјали за припрему су доступни на Интернету, док су књиге јако скупе, али генерално не могу се избећи. Након полагања тестова, потребно је месец дана да се резултати пријаве универзитету. То значи да треба да полажете тест до краја новембра, обзиром да је прва велика рунда рокова за пријаву у јануару. ETS, организација која ради ове тестове, о резултатима ваших тестова извештава 4 до 5 универзитета бесплатно, зависно од теста. Значи, један од услова јесте да приликом полагања тестова наведете жељене универзитете, зато, будите спремни! Обратите пажњу на TOEFL. Универзитети у САД су уређени према држави, па стога обавите истраживање о валидности теста пре самог полагања теста, уколико не желите да проводите бескрајно времена за рачунаром након полагања тестова, проверавајући своје знање из географије. Свако извештавање резултата након овог дана се наплаћује. Можете покушати да избегнете додатне трошкове тако што ћете са пријавом послати и копију извештаја резултата, уз образложење да нисте у могућности да приуштите да платите да се резултати званично известе. За заказивање тестова је потребно неко време, уколико немате картицу са међународном валутом. Када се пријављујете путем електронске поште и плаћате чеком, можете да наведете датуме када желите да полажете тест, а о тачном датуму одлучиће ETS. Тај датум не можете да промените. Стога, потребно је неко време за обраду вашег захтева. Ако желите да тестове полажете у новембру, као што смо предложили, пошаљите свој чек и пријаву средином септембра. За детаљније информације о сертификатима и тестовима из страних језика, као и савете за полагање тестова, нађите на Интернету сајтове акредитованих установа које организују полагања тестова, или погледајте наш посебан одељак о томе.
Октобар и новембар
Сада када сте завршили са избором универзитета, и док се припремате за тестирање, почните да радите на свом пријавном есеју/ предлогу истраживања, укључујући и мотивационо писмо. Није их лако написати, и готово је сигурно да ће бити потребне исправке све док не добијете коначну верзуију. За детаљније савете о писању, погледајте линкове о томе како да напишете структурирани есеј, предлог истраживања и мотивационо писмо.
Motivation letter
Structured essay
Новембар
У новембру, како се ближи полагање тестова, разговарајте са професорима у вези са писмом препоруке. Оставите им 2-3 недеље да напишу писма, али не више јер се може догодити да забораве. Питајте их за 10 дана, али будите спремни да ће потрајати дуже. Погледајте наш водич о процесу пријављивања за стипендију и неопходним документима како да изађете на крај са овим деликатним задатком или дођите у просторије Центра за развој каријере и саветовање студената!
Децембар
У децембру су ваши есеји скоро готови, тестови положени, формулари за писма препорука су предати професорима, па можете да почнете да попуњавате формуларе за пријаве и захтеве за преписе из ваше тренутне школе. Направите копије формулара за пријаву, и прво њих попуните како би избегли грешке. Уколико је могуће, користите рачунар или пишите штампаним словима. Када додате и преписе, или неки други документ на језику различитом од енглеског, потребно је да буде преведен на енглески од стране овлашћеног преводиоца и да превод овери судски тумач. Неколико савета: сами преведите, ако сте сигурни. Дајте му/јој оригинал и ЦД са преведеним документом што омогућава модификације уколико су потребне. Можете да питате преводиоца да запечати документе са ”истинским и овереним преводом”, и избегнете судског тумача због уштеде новца и времена. Ако универзитет изричито захтева “превод оверен од стране судског тумача” тада морате судском тумачу. Знамо за случај када је матични универзитет прихватио да изда преписе на енглеском језику, што их чини оригиналним документима које је издао сам факултет и превод није био потребан. Окушајте своју срећу са деканом и проверите да ли функционише. Ако функционише, сваки препис запечатите, ставите у коверат А4 са потписом и печатом, слично као писмо препоруке. У случају да уз сваки превод приложите и оверену копију оригиналног документа на матерњем језику, водите рачуна да заједно буду копија и превод истог документа. Ово повећава кредибилитет ваше пријаве. Обратите пажњу на број копија јер универзитет тражи и одређени број копија истог документа.
Јануар
Крајем децембра треба да имате спремну пријаву за оне програме чији је рок за пријаву крај јануара. Будите пажљиви са начином на који је наведен крајњи рок: ако је то датум са писма, ваша пријава мора бити послата до назначеног датума. Другим речима, потребно је да печат на писму буде са датумом дан пре или на сам дан истека рока пријаве. Ако је у питању датум стизања писма, ваша пријава треба да је пристигла на универзитет до датума истека рока пријаве. Ако шаљете из источне Европе у САД, ово може да траје и три недеље. Пошаљите пакет на време и поново се спремите за нови круг за препоруке, есеје, формуларе за пријаве за програме са каснијим роковима.
Пролеће
Након састављања и слања пријаве ћете можда помислити да није преостало ништа више осим чекања. Свакако, треба да знате шта и када да чекате. За програме чији су рокови почетком јануара, одговори могу доћи почетком марта. У неким случајевима ћете добити понуду за место и финансијску помоћ, а некада ће понуда за финансијску помоћ доћи касније. Универзитети шаљу понуде у таласима, тако да се немојте уплашити ако одговор на вашу пријаву стигне касније од одговора вашем пријатељу иако сте се пријавили за исту ствар. То не значи аутоматски не, јер писмо можете добити све до почетка лета.
Ако добијете више понуда и морате да донесете одлуку, прво пажљиво погледајте понуду за финансијску помоћ, како бисте се уверили да нема скривених трошкова који нису покривени, као лет, здравствено осигурање, и тако даље. Или, чак и да има трошкова, да ли ћете бити у могућности да их покријете. Затим, изаберите оно што највише волите да радите. Чак и када сте добили понуде и одлучили где ћете студирати, ми имамо предлог: почните рано борбу са бирократијом. Пријавите се за визу много пре датума одласка, тражите место где ћете одсести или кампус, попуните и брзо пошаљите сваки документ који факултет тражи. И, срећан пут!